دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال 2

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال یکی از ۴ دانشگاه شهر مونترال است و این دانشگاه بزرگترین دانشگاه فرانسوی زبان در خارج از مرزهای کشور فرانسه محسوب می شود. این دانشگاه در ابتدا شعبه ای از دانشگاه لاوال کبک بوده است و در سال ۱۹۱۹ به موسسه ای مستقل تبدیل شد. این دانشگاه یکی از بزرگترین مجتمع های دانشگاهی در امریکای شمالی محسوب می شود و سالیانه حدود ۵۰۰ میلیون دلار بودجه ی تحصیلی جذب می کند و این مساله آن را به یکی از مهم ترین دانشگاه پژوهشی  تبدیل کرده است. رنکینگ جهانی دانشگاه مونترال ۱۰۸ است. این دانشگاه متشکل از سیزده دانشکده و بیش از شصت دپارتمان می باشد.  دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 دانشکده ی هنر و علوم

دانشکده ی دندانپزشکی

دانشکده ی تعلیم و تربیت

دانشکده ی طراحی محیطی

دانشکده ی پزشکی

دانشکده ی موسیقی

و …

این سیزده دانشکده  کلیه رشته های تحصیلی از موسیقی تا علوم طبیعی، قضایی، انسانی و بهداشت را تحت پوشش قرار می دهد.

دانشکده ی پزشکی دانشگاه مونترال با بیش از ۱۷۰ سال قدمت دارای ۱۵ بخش، ۲ دانشکده و بیش از ۷۰۰ استاد ( به غیر از استادان بالینی ) به بیش از ۶۰۰۰ دانشجو سرویس می دهد.

یک سوم پزشکان در ایالت کبک و بسیاری از متخصصان حوزه ی سلامت در این ایالت در دانشکده ی پزشکی دانشگاه مونترال تربیت شده اند. دانشکده ی پزشکی دانشگاه مونترئال یکی از ۴ دانشکده ی پزشکی ایالت کبک است.

این دانشگاه دو زبانه به سبب تنوع فرهنگی مشهور شده است و برطبق گزارش اداره ی آموزش دانشجویان بین الملل کانادا ۵۱ % دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در این دانشگاه، قصد ارائه درخواست برای اخذ اقامت دائم را در کانادا دارند. این دانشگاه تاکید ویژه ای بر رویکرد بین رشته ای دارد و امکاناتی را فراهم می کند تا فرد بتواند تجربیات بین المللی خود را غنی سازد و افق جدیدی را به سوی دانشجویان می گشاید.

زبان اولی این دانشگاه فرانسوی است. اما برای چندین رشته در مقطع دکترا در رشته هایی مانند بیوشیمی،علوم اعصاب و داروشناسی از دانشجویان انگلیسی زبان پذیرش به عمل می آید. قابل ذکر است که امکانات لازم برای آن عده از دانشجویانی که خواهان ارتقای توانمندی زبان فرانسه  خود هستند وجود در دسترس می باشد.

مدارک و نحوه ی دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

کارشناسی ارشد (پژوهشی و یا حرفه ای)

دارا بودن مدرک کارشناسی معتبر با حداقل نمره ی ۳ از ۴ یا معادل آن

داشتن استعداد قابل توجه در ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (در موضوعی با استاد راهنما به توافق رسیده باشد تا بتواند تحقیقات و پایان نامه خود را آغاز و تکمیل کند)

داشتن زبان فرانسوی کافی

اثبات زبان انگلیسی برای برخی رشته ها (لازم به ذکر است که تعداد محدودی از رشته ها به زبان انگلیسی می باشد)

دکتری

دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد معتبر

ارائه طرح کلی از پروژه تحقیقاتی

توافق با یک استاد راهنما برای راهنمایی در انتخاب درس و تکمیل پایان نامه

داشتن زبان فرانسوی کافی

اثبات زبان انگلیسی برای برخی رشته ها (لازم به ذکر است که تعداد محدودی از رشته ها به زبان انگلیسی می باشد)

لازم به ذکر است که دانشگاه نمره ای را برای زبان مشخص نکرده است. نکته حائز اهمیتی در این خصوص وجود دارد این است که دانشجویان دکتری می توانند امتحان دوره ی دکترا و پایان نامه خود را به زبان انگلیسی تالیف نمایند.

برای هر یک از مقاطع داشتن معدل بالا از شرایط بسیار موثر در دریافت پذیرش تحصیلی است. در صورت عدم برخورداری از نمرات و معدل قابل توجه، متقاضیان با ارائه ی یک رزومه ی کاری با کیفیت می تواند تاثیر بسزایی در بالا بردن امکان اعطای پذیرش تحصیلی داشته باشد.

زبان اولی این دانشگاه فرانسوی است. اما برای چندین رشته در مقطع دکترا در رشته هایی مانند بیوشیمی،علوم اعصاب و داروشناسی از دانشجویان انگلیسی زبان پذیرش به عمل می آید. قابل ذکر است که امکانات لازم برای آن عده از دانشجویانی که خواهان ارتقای توانمندی زبان فرانسه  خود هستند وجود در دسترس می باشد.

مهلت درخواست پذیرش

ترم پاییز: اول مارس (اوایل اسفند ماه)

ترم زمستان: اول ژوئن (اوایل خرداد)

ترم تابستان: اول نوامبر (اوایل مهر ماه)

شهریه و هزینه ها

تقویم آموزشی دانشگاه به صورت سیستم ترمی است و شهریه برای دانشجویان بین المللی بیشتر می باشد. هزینه ی شهریه به اینکه آیا شما دانشجو کانادایی که ساکن کبک، غیر کبک و یا دانشجوی بین المللی  هستید بستگی دارد. شایان ذکر است که شما ممکن است علاوه بر شهریه هزینه ی دیگری را نیز پرداخت کنید.

دکترا کارشناسی  
۱ دلار و ۱۹۵ سنت برای هر جلسه

۴۲۵ دلار برای هر جلسه ی تز

۱ دلار و ۱۹۵ سنت برای هر جلسه

۴۲۵ دلار برای هر جلسه ی تز

دانشجویان اهل شهر کبک
۳ دلار و ۷۰۱ سنت برای هر جلسه

۴۲۵ دلار برای هر جلسه ی تز

۳ دلار و ۷۰۱ سنت برای هر جلسه

۴۲۵ دلار برای هر جلسه ی تز

دانشجویان اهل دیگر شهر های کانادا
۸ دلار و۱۸۶ سنت برای هر جلسه

۴۲۵ دلار برای هر جلسه ی تز

۸ دلار و۱۸۶سنت برای هر جلسه

۴۲۵ دلار برای هر جلسه ی تز

دانشجویان بین المللی

هزینه های زندگی

در جدول زیر بودجه ی ماهیانه به صورت نمونه که شامل هزینه های زندگی یک دانشجو است. شما می توانید آن را براساس نیاز های خود تنظیم کنید.

اجاره و خدمات رفاهی ۵۵۰ دلار
خوراک ۳۵۰ دلار
حمل و نقل ۸۰ دلار
تلفن و اینترنت ۴۵ دلار
متفرقه ۲۰۰ دلار
جمع کل ۱۲۲۵ دلار

 

 

 

کمک هزینه های تحصیلی و بورسهای دانشگاهی (دانشگاه پلی تکنیک مونترال)

کمک هزینه تحصیلی سالیانه (MAFS):
این کمک هزینه به طور معمول به دانشجویان مقاطع دکترا و دانشجویان کارشناسی ارشد تحقیقاتی اعطا شده و نحوه و میزان پرداخت آن توسط استاد مدیر تحقیقاتی هر پروژه تعیین میشود. با این وجود، به طور معمول مبلغ این کمک هزینه سالیانه به شرح زیر است:
برای دانشجویان دکترا: ۲۰۰۰۰ دلار
برای دانشجویان کارشناسی ارشد تحقیقاتی: ۱۷۵۰۰ دلار

 بورسهای تحصیلی:

این دانشگاه سالیانه به دانشجویان خود بورسهایی با ویژگیها و شرایط متفاوت اعطا می نماید، علاوه بر این باید در نظر داشت که به دلیل بالا بودن بودجه تحقیقاتی این موسسه دانشگاهی، هر یک از اساتید نیز با توجه به نوع و موضوع پروژه تحقیقاتی تعریف شده برای آنان از امکان بالایی جهت اعطای بورس به دانشجویانی دارند که به عنوان همکار و دستیار تحقیقاتی با آنها همکاری میکنند.

با این وجود، در شرایطی که دانشجویان بدون دریافت بورس دانشگاهی در این دانشگاه پذیرفته شده باشند مبلغ شهریه برای دوره های کارشناسی ارشد پژوهشی (Maitrise Recherche) و دکترا به شرح زیر است:

۱۷۷۰ دلار برای سال اول، ۷۷۰۰ برای سال دوم و ۲۸۰۰ برای سال سوم؛ برای دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می باشند.
 ۳۴۰۰ دلار برای هر یک از سالهای اول و دوم، ۳۰۰۰ برای سال سوم و ۲۸۰۰ دلار برای سال چهارم ؛ برای دانشجویانی که در مقطع دکترا مشغول به تحصیل می باشند.
مبلغ شهریه برای دوره های کارشناسی ارشد حرفه ای (Maitrise Professionnelle) و یا کارشناسی ارشد course base که به طور معمول ۴۵ واحد را شامل میشود، به ازاء هر یک واحد تحصیلی تعیین می گردد که این مبلغ به شرح زیر است:
 ۱۲۶۰۰ دلار برای دو ترم ۱۲ واحدی.

بورس پذیرش (Bourse d’admission):
این بورس به شهروندان کانادایی و یا دانشجویانی که به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل در یکی از دوره های کارشناسی ارشد و یا دکترا مشغول به تحصیل می باشند اعطا می شود که سابقه تحصیلی دانشجو در نحوه و میزان دریافت و یا عدم دریافت این بورس تاثیری بسزا دارد.
مقدار بورس ذکر شده برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۵۰۰۰دلار و برای دانشجویان دکترا ۱۰۰۰۰ دلار است.

بورسهای داخلی تحصیلات تکمیلی : (Bourses Internes aux Cycles Supérieurs) 
این کمک هزینه که مبلغ آن از سوی تعدادی از بانکهای معتبر و برخی از موسسات وابسته به دانشگاه پلی تکنیک تامین میشود، در حدود بیست بورس تحصیلی را شامل میشود که مبالغ آن از ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار متغیر است و تنها در یک مورد به دانشجوی منتخب مبلغ ۱۸۰۰۰ دلار اعطا می نماید. پرونده تحصیلی دانشجو در نحوه انتخاب فرد منتخب تاثیر فراوان دارد.

بورسهای خارجی تحصیلات تکمیلی (Bourses Externes aux Cycles Supérieurs):
بورسهای خارجی از طرف بیش از ۵۰ موسسه غیر وابسته به دانشگاه، با مبالغ بسیار متغیر از ۲۵۰ دلار تا ۳۵۰۰۰ دلار به دانشجویان با ملیتهای متفاوت اعطا می شود.

https://www.umontreal.ca/en/faculties-and-schools

https://www.usnews.com/education/best-global-universities/university-of-montreal-506159

https://admission.umontreal.ca/en/foreign-studen

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلگرام رهاسیر کانال تلگرام رسمی رهاسیر

اینستاگرام رهاسیر صفحه رسمی رهاسیر

تماس با ما

ستاری نبش فردوس شرق

اتوبان ستاری نبش فرودس شرقی پلاک 440

© تمامی حقوق محفوظ می باشد. شرکت خدمات مسافرتی رهاسیر