بدترین کشورها برای زنان در سال ۲۰۱۹

بدترین کشورها برای زنان در سال ۲۰۱۹

کشور سوریه به عنوان بدترین کشور دنیا برای زنان در سال ۲۰۱۹ شناخته شده است. این نتیجه ی گزارش جدید مؤسسه ی زنان، صلح و امنیتِ جورج تاون و همینطور مؤسسه ی تحقیقاتی صلح اسلو، بر اساس شاخص زنان، صلح و امنیت است.

این شاخص، میزان آسایش و رفاه زنان بر اساس عواملی نظیر برابری، امنیت و درون گنجی را در ۱۵۳ کشور دنیا بررسی می کند.

بر اساس این شاخص، کشورهای اسکاندیناوی در زمره ی بهترین کشورها برای زنان قرار دارند و به این کشورها بهشت زنان لقب داده اند:
سوئد، نروژ ، دانمارک، فنلاند، ایسلند و جزایر فارو.

اینک از آخر به ۱۰ مورد از بدترین کشورها برای زنان در سال ۲۰۱۹ می پردازیم:

۱۰- نیجریه
تنها ۱۷ درصد از زنان نیجریه ای ۱۵ تا ۲۴ سال سواد خواندن و نوشتن دارند.
در نیجریه ۷۶ درصد از زنان جوان، قبل از رسیدن به ۱۸ سالگی ازدواج می کنند و به طور متوسط، از هر ۵ دختر نوجوان نیجریه ای، یکی در سال زایمان را تجربه می کند.

۹- سودان
در کشور سودان، ۳۴ درصد از زنان ۱۵ تا ۴۹ ساله معتقدند که همسر/ نامزد یک زن در شرایط خاصی مجاز است که او را کتک بزند. همچنین در این کشور، ۳۴ درصد از زنان ۲۰ تا ۲۴ ساله، تا قبل از ۱۸ سالگی ازدواج می کنند.

۸- مالی
در کشور مالی، کمتر از نیمی از جمعیت دختران (حدود ۳۸ درصد) دوران ابتدایی را به طور کامل گذرانده اند. ۷۲ درصد از زنان مالی، روزانه با مبلغی کمتر از ۲ دلار زندگی می کنند.

۷- عراق
طبق گزارشی در سال ۲۰۱۰، از هر ۵ زن عراقی، یکی در معرض خشونت خانگی قرار دارد . دست کم ۳۶ درصد از زنان متأهل عراقی تجربه ی انواعی از خشونت و بدرفتاری را از جانب همسر خود داشته اند.

۶- جمهوری دموکراتیک کنگو
کشور کنگو گرچه به خاطر برخورداری از منابع طبیعی غنی، پتانسیل تبدیل شدن به یکی از ثروتمندترین کشورهای آفریقایی را دارد، اما هنوز یکی از کم توسعه ترین کشورهای دنیا باقی مانده است، به گونه ای که دست کم ۷/۵ میلیون نفر از جمعیت این کشور نیاز فوری به کمک های بشردوستانه دارند.
در سال ۲۰۱۰، یکی از نمایندگان سازمان ملل متحد، کنگو را «پایتخت تجاوز جنسی دنیا» نامید

۵- جمهوری آفریقای مرکزی

جمهوری آفریقای مرکزی از سال ۲۰۱۳ درگیر نزاع های مسلحانه ی خشونت آمیز بوده است و گزارشات منتشره از اعمال خشونت علیه زنان این کشور، از جمله تجاوز جنسی، حکایت دارد.

۴- پاکستان
کی از نگرانی های جدی در کشور پاکستان، خشونت علیه زنان و دختران  به شمار می رود. طبق گزارشات، جرائمی نظیر کودک همسری، تجاوز جنسی، قتل ناموسی، اسید پاشی در این کشور متداول هستند.

۳- یمن
حدود ۲/۶ میلیون نفر جمعیت از زنان و دختران یمنی در معرض خطر خشونت های ناشی از تبعیض جنسیتی هستند، به گونه ای که ۵۲ هزار نفر از زنان این کشور را خشونت جنسی، از جمله تجاوز جنسی، تهدید می کند.
زنان یمن از حقوق برابر در خصوص طلاق، ارث بری یا حضانت فرزند محروم هستند.

۲- افغانستان
در کشور افغانستان، تنها ۳۷ درصد از زنان سواد خواندن و نوشتن دارند و یک سوم از دختران افغان پیش از رسیدن به ۱۸ سالگی ازدواج می کنند (و گاهی مجبور به ترک تحصیل می شوند).
نرخ مرگ و میر مادران در این کشور بالا است و زنان افغان در مجموع آزادی های مدنی محدودی دارند.

۱- سوریه
کشور سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱، درگیر جنگ و شرایطی شده است که آن را «بدترین فاجعه ی انسانی عصر ما» می دانند.
تجاوز جنسی و شکنجه، سوء تغذیه و خشونت ناشی از تبعیض جنسیتی، واقعیت هر روزه ی این کشور هستند.

در سوریه، خشونت ناشی از تبعیض جنسیتی، سلامت، غرور و عزت نفس، امنیت و استقلال قربانیان خود را هدف گرفته است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن برگه هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
مشاوره تلفنی