مدارک ترکیه


زبان

عموما تمامی دانشگاه های ترکیه به هر دو زبان انگلیسی و زبان ترکی استانبولی و حتی آلمانی و فرانسه برنامه هایی را به دانشجویان بین المللی ارائه میکنند. البته هر دانشجو پس از پذیرفته شدن در دانشگاه های ترکیه ابتدا آموزش های لازم آن زبان خاص را میبیند و سپس به دپارتمان مربوطه خود منتقل میشود.

مدارک لازم

شهریه ها

اصولا شهریه دانشگاه های ترکیه مثل سایر کشورها بسه به نوع رشته و دانشگاه متفاوت است. به طور متوسط برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی حدود 600 تا 1500 دلار در سال است، در حالی که به زبان ترکی استانبولی بین 250 تا 750 دلار متفاوت است. در دانشگاه های خصوصی این مبلغ به طور میانگین 20000 یورو میباشد.

شروع ترم های تحصیلی و مهلت ارسال درخواست

معمولا ترم اصلی که ترم اول یا ترم پاییز است از سپتامبر و اکتبر و ترم دوم یا بهار از فوریه آغاز میشود.
مهلت ارسال مدارک بسیار متفاوت بوده ولی معمولا اول آگوست/اول فوریه آخرین مهلت درخواست برای تحصیل در ترکیه است. دانشگاه های ترکیه از متقاضیان میخواهند که روند شروع درخواست و ارسال مدارک را یکسال زودتر از تاریخ مورد نظر خود آغاز کنند.

بورسیه ها

یکی از مهمترین بورسیه های تحصیلی ترکیه، بورسیه ملی ترکیه است که هر ساله به برترین دانشجویان خارجی علاقه مند به تحصیل در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری اعطا میشود. این بورسه شامل یکسال کلاس زبان رایگان ترکی استانبولی، محل اقامت، بیمه درمانی، یک بلیط، شهریه دانشگاه را شامل شده و ماهانه به دانشجویان دکتری 1600 لیرترکیه، فوق لیسانس 1100 لیر و لیسانس 800 لیر تعلق میگیرد.

مراحل اخذ پذیرش

هزینه درخواست حدود 35 تا 100 دلار آمریکا است که باید پرداخت گردد. ارائه مدرک زبان نیز ضروری است که میتوانید در بدو ورود نیز امتحان آیلتس یا تافل را بدهید. برای ترم پاییز اواخر می و برای ترم بهار اواخر دسامبر مهلت ثبت نام است.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف

معمولا پروسه پیچیده ای ندارد و طبق نیازهای هر دانشگاه مدارک مورد نیاز جمع آوری شده و ارائه میگردد.

تحصیل در مدارس ترکیه

برای مدارس ابتدایی ترکیه
کارت شناسایی اصل و کپی (فرد متقاضی و والدین)
کارت اقامت
3 قطعه عکس
سایر فرمهای مورد نیاز مدرسه که به دقت و صحیح تکمیل شده باشند
برای مدارس متوسطه ترکیه
مدارک آزمون ورودی متوسطه
6 قطعه عکس

گواهی اقامت
کارت شناسایی (اصل و کپی)
سایر فرمهای مورد نیاز مدرسه

مدارک ویزا

زمان مراجعه برای مصاحبه حضوری در سفارت لازم است تمامی مدارک مورد نظر سفارت که به صورت رسمی در وبسایت آن سفارت ذکر شده به دقت جمع آوری شود. کمبود مدارک سبب بروز مشکل در روند بررسی پرونده خواهد شد. به طور معمول فرم تکمیل شده سفارت، ترجمه رسمی و تایید شده تمامی مدارک تحصیلی و غیر تحصیلی، مدرک زبان، نامه پذیرش دانشگاه و در صورت وجود استادی پلن، پروپوزال و … قابل ارائه است.
سایر مدارک عبارتند از:

پاسپورت با بیش از 3 ماه اعتبار
2قطعه عکس
نامه پذیرش دانشگاه
بیمه
بلیط بازگشت
تمکن مالی
هزینه ویزا به صورت نقد
گواهی عدم سو پیشینه
گواهی سلامت پزشک


ویزای همراه ترکیه
کشور ترکیه به دارندگان کارت آبی اقامت ترکیه که مختص افراد خارجی است اجاره میدهد برای همسر و فرزندان خود درخواست ویزای همراه ترکیه کنند. از اقامت فرد متقاضی یا اسپانسر در ترکیه باید یکسال گذشته باشد سپس درخواست ویزای همراه کند. همراهان فرد اسپانسر میتوانند تا 3 سال در ترکیه بمانند به شرط آنکه از مدت اقامت اسپانسر تجاوز نکند.
شرایط لازم برای درخواست ویزا همراه ترکیه: حداقل یکسال از اقامت فرد گذشته باشد، دارای درآمد کافی و بیمه معتبر برای اعضای خانواده باشد و متقاضی شماره مالیاتی ترکیه داشته باشد.

هزینه های ویزا

48 دلار آمریکا برای یکبار ورود که غیر قابل عودت است.

هزینه های و زندگی

هزینه های کلی زندگی در ترکیه
به طور میانگین حدود 400 تا 500 دلار در ماه
هزینه های محل سکونت در ترکیه
حدودا 1000 تا 1050 لیر برای یک آپارتمان یکخوابه در ترکیه (با احتساب پول پیش حدود 1500 تا 2000 دلار) در هر ترم
هزینه خوراک در ترکیه
حدوود 1000 دلار در هر ترم
هزینه حمل و نقل عمومی ترکیه
بلیط اتوبوس 1.5 لیر (حدود 300 دلار در ترم)

اجازه کار دانشجویی

در ترکیه دانشجویان بین المللی حق 30 ساعت کار در هفته را دارند. دانشجویانی که کمک هزینه ویا بورس دریافت میکنند مجاز به کار دانشجویی در ترکیه نیستند. حدودا ساعتی 100 تا 110 لیر دستمزد کار پاره وقت در ترکیه است.