مدارک سوئد


زبان

اکثر موسسات آموزشی و دانشگاه های سوئد علاوه بر اینکه دوره ها و برنامه های آموزشی به زبان سوئدی به عنوان زبان رسمی کشور دارند، برنامه های متنوعی نیز به زبان انگلیسی ارائه می کنند. در مقطع کار شناسی ارشد و  دکتری سوئد این مسئله بیشتر به چشم می خورد.این کشور هرساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی است.

مدارک لازم

مقطع لیسانس سوئد
گواهی پایان دوره متوسطه و پیش دانشگاه
(دارا بودن حداقل آیلتس نمره 6)
سوئدیC1
بر اساس قوانین اتحادیه اروپا طول دوره تحصیل در این مقطع 3 سال است.

مقطع فوق لیسانس سوئد
دارا بودن مدرک کارشناسی معتبر از یکی از دانشگاه های سوئد و یا دانشگاهای خارجی معتبر
مدارک اثبات دانش زبان (هر مدرک بین المللی معتبری مثل تافل و آیلتس) برای آگاهی از حداقل نمره قابل قبول برای دانشگاه سایت دانشگاه مقصد چک شود.
بر اساس قوانین اتحادیه اروپا طول دوره تحصیل در این مقطع 1 تا 3 سال است
مقطع دکتری سوئد
برای تحصیل در مقطع دکتری باید لیسانس یکسان و یا مرتبط با دکتری ارائه شود. در بسیاری از موارد ارائه مدرک فوق لیسانس نیز ضروری است. در این صورت باید نتایج پایان نامه فوق لیسانس به همراه پروژه های تحقیقاتی آن به صورت مستقل ارائه شود.
ارائه مدارک دال بر آشنایی خوب با زبان انگلیسی
در برخی موارد آشنایی با زبان سوئدی نیز لازم است چون برخی کنفرانس ها و دروس به زبان سوئدی ارائه میشود.
سایر مدارک مورد نیاز به طور دقیق در سایت دانشگاه مقصد قابل مشاهده است.
بر اساس قوانین اتحادیه اروپا طول دوره تحصیل در این مقطع 4 سال است

شهریه ها

در بیشتر موارد در مقطع دکتری تحصیل رایگان بوده و فرد مثل یک شغل تمام وقت از دانشگاه حقوق دریافت میکند. میزان این دریافتی بر اساس فاکتورهایی مثل نوع قرار داد، نوع فاند و قرارداد دریافتی، رشته و… متنوع بوده اما در حال حاضر در حدود 26400 تا 31400 کرون سوئد در ماه میباشد. ممکن است در قرارداد ذکر شود که این حقوق شامل پرداخت شهریه هم هست و یا شهریه از طرف دانشگاه برای دانشجو دکتری پرداخت میشود.
شهریه در مورد مقطع فوق لیسانس و لیسانس سوئد در مورد رشته های مختلف 7500 تا 25000 یورو در سال میباشد که ممکن است در مورد رشته های خاص مثل MBA تا31000 یورو نیز افزایش یابد. این مبلغ میتواند در شرایط مختلف کمی تغییر داشته باشد اما متوسط نرخ اعلامی در سال 2020 به شرح زیر است:
علوم پزشکی سوئد حدود 27000 یورو در سال،
علوم انسانی 7500 تا 10300 یورو در سال،
علوم کامپیوتر و مهندسی سوئد 11250 تا 13600 یورو در سال،
علوم معماری و طراحی 17800 تا 25300 یورو در سال،

شروع ترم های تحصیلی و مهلت ارسال درخواست

دانشگاه های سوئد معمولا برای دو ترم در سال پذیرش دانشجو دارند، بهار و پاییز. ترم بهار از نیمه ژانویه و ترم زمستان از اواخر آگوست آغاز میشود. این تاریخ ها بسته به دانشگاه ممکن است تغییر داشته باشد.
این تاریخ بیشتر در مورد مقطع در لیسانس و فوق لیسانس صادق است.
در مورد مقطع دکتری معمولا تاریخ شروع بر اساس توافق بین فرد و داشگاه و یا بر اساس قرارداد است.
مهلت ارسال مدارک برای ترم بهار معمولا نیمه تا اواخر آگوست و ترم پاییز نیمه تا اواخر ژانویه است. (این زمان بسته به دانشگاه قابل تغییر است و مطمئن ترین راه چک کردن سایت دانشگاه است)
همچنین دانشگاه های سوئد دور دوم پذیرش دانشجو را نیز در ترم های پاییز و بهار انجام میدهند که مهلت ارسال مدارک 15 اپریل و 15 اکتبر است.
در مورد دکتری نیز ممکن است پذیرش در این بازه زمانی صورت گرفته و یا بر اساس اعلام نیاز سایت رسمی دانشگاه در هر زمان دیگری اتفاق افتد.

بورسیه ها

آکادمی سوئد به عنوان یکی از اعضای انتخاب جایزه نوبل ادبیات به آموزش اهمیت فراوانی میدهد. به همین دلیل موسسات و نهادهای فراوانی در سوئد قابلیت ارایه انواع وام، فاند، کمک هزینه و… را به دانشجویان فراهم آورده اند. این بورسیه ها در انواع مختلف در زمینه های مختلف تحصیلی به واجدین شرایط تعلق میگیرد..

مراحل اخذ پذیرش

با یک اپلیکشن میتوانید همزمان در 8 رشته لیسانس و 4 رشته فوق لیسانس در دانشگاه های مختلف ثبت نام کنید. به طور کلی مدارکی که نیاز دارید شامل: مدارک اثبات کننده توانایی شما در تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس، مدرک زبان و مدارک خاص مخصوص هر رشته که دانشگاه ها به طور دقیق مشخص میکنند. پس از دریافت پاسخ از سوی دانشگاه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ملزم به پرداخت شهریه ترم اول میباشند.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف

کشور سوئد یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپایی خصوصا در مورد دانشجویان بین المللی است. کیفیت بالای تحصیل در این کشور، کمک هزینه های تحصیلی و طیف گسترده ای از رشته و دانشگاه ها این کشور را به مقصدی جذاب برای متقاضیان تحصیل در اروپا تبدیل کرده است.

ویزای همراه سوئد

فردی که دارای ویزای تحصیلی سوئد است، می تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست ویزای همراه کند. اگر اعتبار ویزای همراه بیش از 6 ماه باشد فرد اجازه کار نیز دارد. زمان اعتبار ویزای همراه میتواند تا 4 سال هم افزایش یابد. هزینه 80 یورو برای .درخواست ویزا اخذ میگردد.

تحصیل در مدارس

مدارک لازم برای ثبت نام در مدارس سوئد عبارتند از:
تکمیل صحیح فرم درخواست
کپی پاسپورت دانش آموز
کپی ترجمه رسمی پیشینه تحصیلی دانش آموز (ریز نمرات و گواهی ها)
هر مدرکی که نشان دهد فرد متقاضی نیازمند آموزش های خاص است (در صورت لزوم)
سند پرداخت هزینه درخواست حدود 1000 کرون سوئد
برخی از مدارس ممکن است درخواست مصاحبه شخصی با دانش آموز را نیز داشته باشند
مدرک زبان

مدارک ویزا

زمان مراجعه برای مصاحبه حضوری در سفارت لازم است تمامی مدارک مورد نظر سفارت که به ضورت رسمی در وبسایت آن سفارت ذکر شده به دقت جمع آوری شود. کمبود مدارک سبب بروز مشکل در روند بررسی پرونده خواهد شد. به طور معمول فرم تکمیل شده سفارت، ترجمه رسمی و تایید شده تمامی مدارک تحصیلی و غیر تحصیلی، مدرک زبان، نامه پذیرش دانشگاه و در صورت وجود استادی پلن، پروپوزال و … قابل ارائه است. در مورد مدرک زبان معمولا آیتلس حدلقل 6.5 مورد قبول است.
تمامی مدارک مالی برای اثبات برخورداری از توانایی برای پرداخت هزینه ها در طول دوره تحصیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گردش مالی، تمکن مالی، میزان درآمد ماهیانه و سالانه، سند ملک و ماشین و… و هر مدرکی که نشان دهنده تمکن مالی فرد باشد قابل ارائه میباشد.
ویزای همراه سوئد
فردی که دارای ویزای تحصیلی سوئد است، می تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست ویزای همراه کند. اگر اعتبار ویزای همراه بیش از 6 ماه باشد فرد اجازه کار نیز دارد. زمان اعتبار ویزای همراه میتواند تا 4 سال هم افزایش یابد. هزینه 80 یورو برای درخواست ویزا اخذ میگردد.

هزینه های ویزا

معمولا هزینه متغییر است اما در حال حاضر سفارت سوئد 80 یورو دریافت میکند. برای کودکان 6 تا 12 سال 40 یورو و کودکان زیر 6 سال معاف از پرداخت این مبلغ هستند.

هزینه های و زندگی

هزینه های کلی زندگی: این هزینه با توجه به سبک زندگی هر فرد متفاوت است.هزینه های کلی زندگی در سوئد از میانگین اروپا بالاتر بوده و معمولا بین 700 تا 1200 یورو در ماه میباشد که بسته به شهر محل سکونت کمی تغییر میکند. مثلا در گوتنبرگ و استکهلم حدودا 1250 یورو در ماه، لینکوپینگ و لوند 850 یورو در ماه و اوپسلا بین 750 تا 1250 یورو در ماه میباشد.
اجاره خانه در سوئد نیز بسیار متفاوت بوده ولی هزینه خوابگاه معمولا بین 240 تا 620 یورو در ماه آپارتمان مشترک بین 350 تا 700 یورو در ماه میباشد.
هزینه خوراک در سوئد حدودا 200 یوور در ماه میباشد.
هزینه حمل و نقل عمومی در سوئد معمولا بین 40 تا 55 یورو در ماه میباشد. استفاده از دوچرخه حدودا 110 یورو در ماه هزینه دارد.

اجازه کار دانشجویی

دانشجویان خارجی مقیم سوئد اجازه حدود20ساعت کار در هفته را دارند. معمولا ترجیح بر این است که رشته تحصیلی و کار همسو باشند. دستمزد بر اساس نوع کار تعریف میشود. اما معمولا بین 7 تا 10 هزار کرون سوئد درآمد دارد.