مدارک نروژ


زبان

اکثر موسسات آموزشی و دانشگاه های نروژ علاوه بر اینکه دوره ها و برنامه های آموزشی به زبان نروژی به عنوان زبان رسمی نروژ دارند، برنامه های متنوعی نیز به زبان انگلیسی ارائه می کنند. در مقطع دکتری و فوق لیسانس نروژ این مسئله بیشتر به چشم می خورد، در حالی که در مقطع لیسانس نروژ دانشگاه های کمتری برنامه های خود را به زبان انگلیسی ارائه میکنند.

مدارک لازم

مقطع لیسانس نروژ:
دارا بودن مدارک متوسطه و دیپلم ضروری است. همچنین برخی از کشور ها موظفند پیش از اقدام برای اخذ پذیرش در دانشگاه های نروژ در کشور خود سابقه یکساله تحصیل در دانشگاه را داشته باشند.
بر اساس قوانین اتحادیه اروپا طول دوره تحصیل در این مقطع 3 سال است
مقطع فوق لیسانس نروژ:
دارا بودن لیسانس معتبر و در مورد برخی رشته ها حتما مرتبط
برخی از رشته ها در مقطع لیسانس نیاز دارند که در دوره متوسطه دروس خاصی را گذرانده باشند و یا نمره شما در برخی دروس بالاتر باشد
بر اساس قوانین اتحادیه اروپا طول دوره تحصیل در این مقطع 1.5 سال است
مقطع دکتری نروژ:
دارا بودن فوق لیسانس مرتبط و معتبر
دارا بود پروپوزال خیلی قوی
معرفی آخرین سوپروایزر به عنوان رفرنس
ارائه پروپوزالی برای بیان نیازهای تحقیق در طول دوره دکتری
طول مدت تحصیل در این مقطع 3 تا 4 سال است.

شهریه ها

شهریه دانشگاه ها نروژ معمولا رایگان بوده ولی مبلغ کمی برای هر ترم حدود 500 کرون نروژ دریافت میشود که برای هزینه هایی مثل کارت دانشجویی و سلف و … است.
تحصیل در مقطع لیسانس معمولا رایگان بوده اما در برخی رشته ها مثل پزشکی نروژ سخت گیری های خاص وجود دارد. برای تحصیل در مقطع لیسانس باید به زبان نروژی مسلط بود و آیلتس حداقل 5.5 داشت.
پذیرش رشته های کارشناسی ارشد که معمولا از پاییز شروع شده و تا اسفند ادامه میابد. معمولا تحصیل در این مقطع نیز مثل کارشناسی رایگان بوده و هزینه های جزیی دریافت میشود. داشتن آیلتس حداقل 6.5 الزامی است چون اکثر رشته ها به زبان انگلیسی ارائه میشود.
در مقطع دکترا نیز تحصیل رایگان بوده و دانشجو حقوق ماهیانه دریافت میکند.
متوسط هزینه تحصیل در نروژ در دانشگاه های خصوصی بین ۸,۰۰۰ تا ۹,۵۰۰ یورو در سال می باشد.

دانشگاه علوم و فناوری نروژ  نسبت به بسیاری از دانشگاه های دیگر اروپا و آمریکای شمالی، NITNU مزیت های بسیاری دارد و هیچ شهریه ای بابت تحصیل از دانشجویان دریافت نمی نماید. دانشجویان تنها ملزم به پرداخت هزینه زندگی خود هستند و دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند باید ثابت کنند که بودجه کافی برای زندگی در نروژ دارند.
دانشگاه اسلو و آکرشوس کالویژ دانشگاه علوم کاربردی  رایگان برای شهروندان نروژی و غیر نروژی
دانشگاه نوردلند  تحصیل رایگان در نروژ
دانشگاه برگن  تنها شهریه ای که در دانشگاه برگن باید پرداخت شود، هزینه شهریه ترمی دانشگاه است.
دانشگاه هنر نروژهیچ هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی در UIT وجود ندارد. هزینه هر ترم در حال حاضر تقریباً ۵۰۰ کرون نروژی است، معادل ۶۵ دلار آمریکا.
کالج دانشگاه مولد – دانشگاه تخصصی لجستیکدانشجویان بین المللی از کشورهایی که برای ورود به نروژ و کشورهای شنگن ملزم به اخذ ویزا نروژ هستند، فقط باید حداقل ۹۰٫۸۰۰ کرون نروژ در هر سال تحصیلی یا ۴۵٫۴۰۰ کرون در هر ترم را برای تأمین هزینه های زندگی خود هنگام تحصیل در نروژ پرداخت کنند.
دانشکده اقتصاد نروژی  به عنوان عضوی از شورای آموزش عالی نروژ، NHH هیچ گونه هزینه بابت پذیرش و یا شهریه دانشجویان خارجی برای مقطع کارشناسی ارشد اخذ نمی کند. پس از پذیرش، دانشجویان ملزم به پرداخت مبلغی در حدود تقریباً ۷۰۰ کرون به انجمن دانشجویان در هر ترم هستند. این هزینه باید قبل از ثبت نام دانشجویان در کلاس ها پرداخت شود.

شروع ترم های تحصیلی و مهلت ارسال درخواست

زمان اپلای در مقطع کارشناسی نروژ از اول دسامبر تا اول مارچ بسته به دانشگاه متغییر است و سال تحصیلی معمولا از نیمه دوم آگوست آغاز میشود.
زمان اپلای در اکثر دوره های کارشناسی ارشد نروژ، در اوایل ماه سپتامبر (ترم پائیز) شروع می شوند. زمان پذیرش برای اکثر دوره های کارشناسی ارشد، معمولاً در ماه اکتبر انجام خواهد شد.
مهلت ارسال مدارک بسته به دانشگاه متفاوت بوده اما در مقطع لیسانس تا مارچ و در مقطع فوق لیسانس تا سپتامبر است. دانشجویان باید مدارک خود را از اول ماه دسامبر تا اواسط ماه مارچ در همان سال تحصیلی به دانشگاه ها جهت اخذ پذیرش تحصیلی نروژ ارائه نمایند.

بورسیه ها

تحصیل در نروژ عموما رایگان بوده مگر در دانشگاه های خصوصی نروژ که هزینه ی زیادی دارد. برای مقطع دکتری عموما دانشجو حقوق دریافت میکند و دانشجویان سایر مقاطع میتوانند تا 20 ساعت در هفته کار کنند. بورسیه و کمک هزینه تحصیلی به تعدادی از دانشجویان تعلق میگیرد و ممکن است بتوانند با توجه به رزومه و سوابق تحصیلی و تحقیقی فول فاند یا هف فاند هزینه تحصیل دریافت کنند. مثلا بورسیه Wilhelmsen یکی از معروف ترین بورسیه های نروژ است.

مراحل اخذ پذیرش

با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر جزییات پذیرش میتواند متفاوت باشد. بهترین روش چک کردن وبسایت دانشگاه است. به طور کلی بازه زمانی ثبت نام در اکتبر شروع و در دسامبر پایان میابد. در نروژ برای پذیرش در دانشگاه ها سیستم جامع ثبت نام وجود ندارد و مستقیما از طریق وبسایت خود دانشگاه انجام میشود. معمولا در ماه می نتیجه نهایی اعلام شده و زمانی مناسب به داوطلب برای پرداخت هزینه داده میشود. اگر تایید نهایی از سود داوطلب انجام نشود صندلی شما به یک داوطلب در لیستت انتظار داده میشود. داوطلبان میتوانند همزمان برای چند رشته و دانشگاه اقدام کنند.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف

ارائه مدارک مورد نیاز دانشگاه برای هر رشته از ضروریات است. ارائه دقیق مدارک روند پذیرش را تسهیل میکند.

تحصیل در مدارس

ویزای تحصیلی نروژ برای مدارس آن نیز می تواند ارائه گردد. سیستم مدارس نروژی به سه دسته تقسیم می شوند:
مدارس ابتدایی نروژ: که از سن 6 سالگی شروع می شود و تا سن 13 سالگی ادامه دارد.
مدارس متوسطه نروژ: که از سن 13 سالگی شروع و تا سن 16 سالگی ادامه دارد.
دانشکده های دبیرستانی: که از سن 16 سالگی شروع و تا سن 19 سالگی ادامه دارد.
که البته لازم به توضیح است که تحصیلات اجباری برای دانش آموزان از سن 6 سالگی تا سن 16 سالگی و به مدت 10 سال می باشد و پس از آن افراد به مدت 3 سال از سن 16 تا 19 سالگی به صورت قانونی اختیار دارند تا برای تحصیلات عالی در سطوح بالاتر آماده شوند.
مدارس نروژ در مقطع دبیرستان یک سیستم یکپارچه را دارند و آموزش های عمومی و نظری و آموزش های حرفه ای را به صورت مساوی برای دانش آموزان تلفیق نموده اند. نکته اینجاست که افراد در مقطع متوسطه باید نمرات خوبی را کسب کنند تا بتوانند وارد دبیرستانهای سطوح بالاتر شوند. مقطع دبیرستان 3 سال طول می کشد و از سال هشتم تا دهم را شامل می شود. از سال هشتم دانش آموزان یادگیری یک زبان دیگر غیر از زبان نروژی را نیز انتخاب می کنند.

مدارک ویزا

زمان مراجعه برای مصاحبه حضوری در سفارت لازم است تمامی مدارک مورد نظر سفارت که به ضورت رسمی در وبسایت آن سفارت ذکر شده به دقت جمع آوری شود. کمبود مدارک سبب بروز مشکل در روند بررسی پرونده خواهد شد. به طور معمول فرم تکمیل شده سفارت، ترجمه رسمی و تایید شده تمامی مدارک تحصیلی و غیر تحصیلی، مدرک زبان، نامه پذیرش دانشگاه و در صورت وجود استادی پلن، پروپوزال و … قابل ارائه است.
تمامی مدارک مالی از برای اثبات برخورداری از توانایی برای پرداخت هزینه در طول دوره تحصیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گردش مالی، تمکن مالی، میزان درآمد ماهیانه و سالانه، سند ملک و ماشین و… و هر مدرکی که نشان دهنده تمکن مالی فرد باشد قابل ارائه میباشد.
افراد بابت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ هیچ هزینه های را بابت شهریه پرداخت نمی کنند اما جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ باید حدود 10 هزار یورو را در حساب خود به سفارت این کشور نشان دهند.
ارائه نامه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاههای نروژ
ارائه پاسپورت و ترجمه شناسنامه شخص متقاضی
ارائه چهار قطعه عکس رنگی
ارائه نامه تمکن مالی که به حساب دانشگاه واریز شده است 10000 یورو. این مبلغ جهت هزینه های زندگی است که نزد دانشگاه مورد نظر بصورت امانت باقی می ماند و پس از اینکه به کشور نروژ ورود کرد و در بانک های این کشور افتتاح حساب نمود این مبلغ از طرف دانشگاه به حساب شخص منتقل می گردد.
ارائه بیمه نامه معتبر
ارائه انگیزه نامه
ویزای همراه نروژ
کسی که تمام شرایط ویزای همراه نروژ از جمله شغلی ثابت و تمام وقت در نروژ با درآمد مکفی را دارا باشد می تواند تقاضا کند تا همراه وی نیز به او در نروژ ملحق شود.

هزینه های ویزا

معمولا هزینه متغییر است اما در حال حاضر سفارت نروژ 80 یورو دریافت میکند.

هزینه های و زندگی

هزینه های کلی زندگی
افراد اگر قصد زندگی در شهر اسلو، پایتخت نروژ را داشته باشند باید ماهیانه حدود 10 هزار کرون نروژ را بابت هزینه های زندگی خود در نظر بگیرند. این 10 هزار کرون هزینه های مسکن، خورد و خوارک، هزینه های رفت و آمد، حمل و نقل و هزینه های اینترنت را شامل می شود. بطور دقیق تر در زیر یک لیست از هزینه های زندگی در نروژ را ارائه می دهیم.
اجاره خانه در نروژ
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 1000 یورو در ماه؛
اجاره برای یک اتاق در یک آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر: 600 یورو در ماه؛
اجاره برای آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر: 800 یورو در ماه؛
اجاره برای یک اتاق در یک آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر: 400 یورو / ماه.
هزینه خوراک در نروژ
شیر (معمولی) (1 لیتر ) 17.43 کرون ( 2 دلار)
هر قرص نان سفید تازه (500گرم) 26.00 کرون ( 3 دلار)
برنج سفید (1 کیلو) 24.77 کرون (2.80 دلار)
تخم مرغ (معمولی ) 12 عدد 36.87 کرون (4.40 دلار)
پنیر محلی (یک کیلو ) 101.64 کرون ( 12.10 دلار)
سینه ی مرغ (بدون استخوان , بدون پوست ) (1کیلو) 116.17 کرون ( 14 دلار)
سیب (یک کیلو ) 26.58 کرون (3.20 دلار)
پرتقال (یک کیلو ) 24.11 کرون ( 2.85 دلار)
گوجه فرنگی (یک کیلو) 32.12 کرون ( 3.70 دلار)
سیب زمینی (یک کیلو ) 19.53 کرون (2.30 دلار)
هزینه حمل و نقل عمومی در نروژ
برای بلیط تک سفره (حمل و نقل داخلی) 36.00 کرون نروژ (4.30 دلار) ، گذر ماهیانه (قیمت معمولی) 736.00 کرون (87.80 دلار)، تاکسی به محض سوار شدن ( تعرفه عادی) 87.00 کرون (10.50 دلار) ، تاکسی هر یک کیلومتر ( تعرفه عادی) 14.00 کرون ( 1.66 دلار) ، تاکسی به ازای هر ساعت انتظار ( تعرفه عادی) 453.50 کرون (54 دلار) و نهایتا بنزین هر لیتر 15.56 کرون (1.80 دلار) هزینه می شود

اجازه کار دانشجویی

دانشجویان خارجی مقیم نروژ اجازه حدود 20 ساعت کار در هفته را دارند. رشته تحصیلی فرد باید کاملا مطابق کار وی باشد. گزارش درسی دانشجویانی که کار نیمه وقت انجام میدهند به دقت بررسی میشود و اگر رضایت بخش نباشد اجازه کار ندارند.