مدارک آلمان


زبان

اکثر موسسات آموزشی و دانشگاه های آلمان علاوه بر اینکه دوره ها و برنامه های آموزشی به زبان آلمانی به عنوان زبان رسمی کشور دارند، برنامه های متنوعی نیز به زبان انگلیسی ارائه می کنند. در مقطع دکتری و فوق لیسانس این مسئله بیشتر به چشم می خورد، در حالی که در مقطع لیسانس دانشگاه های کمتری برنامه های خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند.

مدارک لازم

شهریه ها

معمولا تحصیل در کشور آلمان برای تمام افراد (عضو یا غیر عضو در اتحادیه اروپا) رایگان است. ممکن است بسته به دانشگاه هزینه اندکی در هر ترم دریافت شود که حدود 1500 یورو در ترم است. همچنین بسته به شهر و دانشگاه و مقطع تحصیلی مبلغی حدود 500 تا 650 یورو نیز دریافت می شود. تحصیل در رشته های پزشکی آلمان حدود 3000 تا 20000 یورو در سال هزینه دارد. دانشجویان نخبه در آلمان معمولا معاف از پرداخت هزینه تحصیلی هستند.

شروع ترم های تحصیلی و مهلت ارسال مدارک

ترم زمستان، ترم اصلی دانشگاه های آلمان است و معمولا از 1 اکتبر شروع شده و تا 31 مارچ پایان میابد. مهلت ارسال مدارک بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت بوده اما معمولا تا 15 جولای است.

بورسیه ها

تحصیل در آلمان عموما رایگان بوده مگر در دانشگاه های خصوصی که هزینه ی زیادی دارد. یکی از معتبرترین موسسات در زمینه ارائه بورسیه های تحصیلی Daad است.

مراحل اخذ پذیرش

برای بسیاری از رشته ها میتوانید به طور مستقیم از دانشگاه مورد نظر اطلاعات کسب کرده و در سایت دانشگاه ثبت نام کنید. همچنین در آلمان سیستم یکپارچه ای نیز برای ثبت نام دانشجویان بین المللی در دانشگاه ها وجود دارد که توسط DAAD اداره میشود. البته همه دانشگاه ها از این سیستم یکپارچه مرکزی استفاده نمی کنند اما مزیت این سیستم این است که همزمان می توانید به تعداد دلخواه رشته و دانشگاه ثبت نام کنید.
همواره به زمانبندی دانشگاه ها برای ثبت نام دقت کنید. دانشگاه های آلمان 2 بار در سال دانشجو می پذیرند. بر این اساس برای ترم زمستان تا 15 جولای و ترم تابستان تا 15 ژانویه فرصت دارید. این زمان بسته به دانشگاه و رشته متفاوت است. 6 تا 8 هفته قبل از اتمام فرصت اقدام به ثبت نام کنید. بعد از دو تا 3 ماه نامه نهایی قبول یا رد درخواست خود را دریافت خواهید کرد.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف

در آلمان نیز شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تقریبا یکسان بوده و از جمله مهم ترین آنها میتوان به ارائه مدارک تحصیلی و زبان اشاره کرد.

تحصیل در مدارس آلمان

برای ثبت نام در مدارس آلمان ارائه مدارک زیر الزامی است:
برای افراد زیر 18 سال:
اثر انگشت: کودکان بالای 12 سال باید مشخصات بیومتریک خود را ثبت نمایند
برای ثبت درخواست کودکان زیر سن قانونی نیاز به مراجعه حضوری نداشته و قیم یا والدین میتوانند این کار را انجام دهند
فرم درخواست باید توسط یکی از والدین امضا شود
امضای پاسپورت برای متقاضیان بالای ده سال اجباری است. زیر ده سال اجباری نیست. قیم نمیتواند پاسپورت را امضا کند.
برای افراد زیر 18 سال ارائه رضایت نامه ضروری است.
سایر مدارک عبارتند از:
شناسنامه به همراه ترجمه انگلیسی و یا آلمانی
رضایت والدین
هزینه ی ثبت درخواست ویزا برای کودکان زیر 18 سال 35 یورو.
داشتن توان مالی والدین و منبع درآمد ثابت (قرار داد کاری که در آن میزان درآمد ماهیانه مشخص شده باشد یا گواهی بانک)

مدارک ویزا

زمان مراجعه برای مصاحبه حضوری در سفارت لازم است تمامی مدارک مورد نظر سفارت که به صورت رسمی در وبسایت آن سفارت ذکر شده به دقت جمع آوری شود. کمبود مدارک سبب بروز مشکل در روند بررسی پرونده خواهد شد. به طور معمول فرم تکمیل شده سفارت، ترجمه رسمی و تایید شده تمامی مدارک تحصیلی و غیر تحصیلی، مدرک زبان، نامه پذیرش دانشگاه و در صورت وجود استادی پلن، پروپوزال و … قابل ارائه است.

هزینه های ویزا

درخواست وقت سفارت حدود 80 یورو هزینه دارد. همچنین هزینه ی ثبت درخواست ویزا برای کودکان زیر 18 سال 35 یورو می باشد.

هزینه های زندگی

هزینه های کلی زندگی، حدودا 700 تا 1000 یورو در ماه میباشد.
اجاره خانه در شهرهای مختلف و نوع خانه متفاوت است. شهرهایی مثل مونیخ بسیار پرهزینه هستند در حالی که هانوور ارزان تر است. بنابراین از 300 تا 800 یورو امکان تغییر اجاره خانه وجود دارد. اجاره یک خانه یک خوابه در شهر اشتوتگارت آلمان معادل ۸۵۰ یورو است. اجاره همین خانه با همین شرایط در شهر برمن آلمان معادل ۵۵۰ یورو است.
پوشاک 42 یورو، اینترنت و تلفن 30 یورو و حمل و نقل عمومی در آلمان حدود 100 یورو در ماه هزینه در بر دارد.

اجازه کار دانشجویی

240 روز کار دانشجویی نیمه وقت در سال از حقوق دانشجویان خارجی در آلمان است. این کار نمی تواند خویش فرما باشد. چنانچه قصد دارید تا بیش از ۱۲۰ روز به صورت نیمه وقت یا ۲۴۰ روز به صورت تمام وقت به کار دانشجویی در آلمان مشغول شوید، ملزم به کسب مجوز از آژانس کاریابی (Agentur für Arbeit) و دپارتمان متقاضیان خارجی (Ausländerbehörde) خواهید بود.