روستای مزرعه کلانتر با قدمتی تاریخی

[vc_row][vc_column][us_separator size=”custom” height=”32px”][vc_single_image image=”5216″ img_size=”800*800″ alignment=”center”][us_separator size=”custom” height=”32px”][vc_column_text]روستاي مزرعه كلانتر يكي از نقاط تاريخي و ارزشمند استان يزد به شمار مي آيد که لقب هند کوچک و ماکت ایران قدیم را به خود نسبت داده است.

قدمت اصلي مجموعه به اواخر صفويه باز مي گردد. مرکز اولیه روستا در درون قلعه اي که در حال حاضر متروكه است شکل گرفته است كه داراي تمام امكانات زندگي عمومي مردم آن زمان از جمله آتشكده بوده است.به دلیل اینکه در ان زمان این مزرعه بزرگترین مزرعه در اطراف بوده است،روستاییان اطراف ان مزرعه کلان تر(بزرگتر) مینامیدند.و با افزایش جمعیت و خانوار روستا به نقطه جدیدی انتقال یافته و هسته جديد در محدوده روستا کنونی گسترش يافته است.

روستا مزرعه كلانتر به این دلیل که در مسیر تجارت قرار داشته است بسیار با اهمیت بوده است و به طبع بناهایی شاخصی از جمله آب انبار دو دهنه و اسیاب های ابی و کاروانسرا و صاباط های مختلف و…را در خود جای داده است.همچنین همانطور که گفته شد روستای توسعه یافته نیز مانند مزرعه اولیه تمام ساکنان آن زرتشتی بوده و هستند از این رو بافت روستا یک بافت ارگانیک زرتشتی میباشد.به صورتی که این روستا دارای آتشکده و خانه های بومی زرتشتیان میباشد. وجود عناصر معماري شاخص و با ارزش در بافت از جمله آب انبارهاي قديمي،آسيابهاي آبي، آتشکده و بقاياي قلعه تاريخي بيانگر قدمت و وسعت و عملكرد شاخص روستا مي باشد.
همچنین از اهمیت این روستا میتوان خاطر نشان شد که این روستا به عنوان محل اصلي تجمع زرتشتيان منطقه ميبد و در بعضی از اوقات سال مرکز تجمع زرتشتیان ایران نیز عمل مي كند.

در فرهنگ مردم اين منطقه و شهر ميبد، نام روستاي مزرعه كلانتر با آئين زرتشت پيوند خورده است. در این روستا میتوان به برگذاری جشن ها و مراسم های دینی زرتشتیان از جمله جشن های مهرگان،سده،نوروز،چهره های مختلف گهنبار و…. اشاره نمود همچنین مراسم های خاص و شاخص این روستا که در بین تمام زرتشتیان جهان بسیار معروف است میتوان به مراسم مهرایزد و پنجی اشاره نمود.

همچنین به دلیل استقرار روستا در نزدیکی مرکز شهرستان میبد میتوان ضمن بازدید از این روستا به آسانی از شهرستان میبد و اردکان  زیارتگاه های چک چک و هیریشت دیدن نمود.

✅ مجموعه شیرین و فرهاد مزرعه کلانتر
مجموعه شیرین و فرهاد در روستای زرتشتی نشین مزرعه کلانتر از نوروز 93 با چایی خانه سنتی در فضای باز شروع به کار نمود و با گسترش و مرمت یک خانه سنتی با اضافه نمودن بخش صنایع دستی و موزه به کار خود ادامه داد و اکنون بعد از 3 سال با افزودن بوم گردی به مجموعه شیرین و فرهاد مفتخریم که تمام خدمات را به صورت مطلوب به هم وطنان و مهمانان خارجی ارایه نماییم.با بازدید از این مجموعه خاص میتوانید زندگی به سبک مردمان قدیم ایران را تجربه نمایید.

مجموعه شیرین و فرهاد مفتخر است تا تمامی خدمات زیر را ارایه نماید:

✅ موزه چایی خانه سنتی شیرین و فرهاد:
موزه چایی خانه شیرین و فرهاد در ساختمان اصلی مجموعه که قدمتی بیش از 150 سال قدمت دارد واقع شده است. و ضمن نمایش لوازم و وسایل زندگی مرمان قدیمک روستا با خوراکی ها و نوشیدنی های متنوع زرتشتی از هم مهمانان گرانقدر پذیرایی خواهد نمود.

✅ اقامتگاه بومی
همانطور که ذکر شده مزرعه کلانتر دارای خانه های بومی زرتشتی میباشد.این خانه برگرفته از اعتقادات و رسوم این مردمان است و به صورت خاص در زمانهای بسیار دور توسط نیاکانمان طراحی و ساخته شده و همچنان به عنوان خانه های زرتشتیان از انها یاد میشود.معمولا این خانه ها به صورت چهار صفه میباشند و بافت روستایی بسیار فشرده ای را تشکیل داده اند و کمترین بازشو را در گذر ها دارند.بازدید کنندگان از روستا مزرعه کلانتر ضمن بازدید و لذت بردن از ابنیه ها و طبیعت روستا میتوانند با اقامت در یک خانه سنتی زرتشتی،آرامش و لذت یک خانه کاهگلی و سبک زندگی اهالی این روستا را تجربه نمایند.اقامتگاه شیرین و فرهاد در حال حاضر دارای اتاق های زیر میباشد:

اتاق فرهنگ 3 نفر
اتاق حجله خانه 2نفر
اتاق بزرگ(اتاق دم دری 6 نفر و اتاق داخلی 3 نفر)
اتاق بالا(اتاق موجود در ساختمان موزه چایی خانه)5نفر

✅ بازارچه صنایع دستی
یکی از اهداف مجموعه شیرین و فرهاد توسعه و به چرخش در اوردن چرخ اقتصادی روستا و جلوگیری از بین رفتن روستا میباشد.از این رو اقدام به تاسیس بازارچه صنایع دستی شیرین و فرهاد در زیر ساباط اصلی روستا واقع شده است که صنایع دستی زرتشتیان از جمله لباس های سنتی و لباس های مذهبی و دست دوز های زرتشتیان و …. را ارایه مینماید.

✅ بوم گردی
روستای مزرعه کلانتر دارای ابنیه های منحصر به فردی می باشد که گردشگران و مهمانان میتواند از آنها دیدن نمایند.مجموعه شیرین و فرهاد در راستای بازدید بهینه و صرفه جویی از زمان ارزشمند مهمانان میتواند خدماتی گردشگری از جمله لیدر تور بومی مسلط به تمام بناها و نقاط روستا ارایه نماید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][us_separator size=”custom” height=”32px”][/vc_column][/vc_row]

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن برگه هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.