معتبرترین پاسپورت ها در سال 2017

[vc_row][vc_column][us_separator size=”custom” height=”32px”][vc_single_image image=”4467″ img_size=”800*800″ alignment=”center”][us_separator size=”custom” height=”32px”][vc_column_text]

داشتن پاسپورت برای رفتن به سفرهای خارجی، یکی از اصلی ترین الزامات است اما خیلی وقت ها شاهدیم که ساکنان برخی کشورها به راحتی و بدون دغدغه به سرزمین های گوناگون سفر می کنند و مراحل سفرشان با سرعت بیشتری انجام می پذیرد و حتی هزینه ی اخذ پاسپورت برای آن ها نیز کمتر است.

مثلا کشور افغانستان ضعیف ترین پاسپورت دنیا را دارد و ساکنان این کشور برای سفر به نقاط مختلف دنیا باید مراحل زیاد و طاقت فرسایی را طی کنند و در نهایت هم شاید نتوانند موفق به سفر شوند اما یک فرد ساکن در سوئیس به راحتی می تواند به سراسر جهان سفر نماید.
در این مقاله می خواهیم قوی ترین پاسپورت های دنیا را به شما عزیزان معرفی کنیم، گذرنامه هایی که صاحبانشان به راحتی سفر می کنند و به آن ها سخت گرفته نمی شود، این فهرست مربوط به سال ۲۰۱۷ میلادی است.

 

نحوه رتبه بندی پاسپورت ها از سایت پاسپورت ایندکس:

در این وب سایت، اگر پاسپورت کشور مورد نظر را انتخاب کنید، با سه عنوان مختلف که برای هر کدام عددی ذکر شده، مواجه می شوید، این سه عنوان عبارت اند از:

Visa-Free Score یا VFS (سفر بدون نیاز به ویزا)

Global Rank (رتبه بندی کلی جهانی)

Individual Rank (رتبه بندی بر اساس حقوقی که گذرنامه به شخص شهروند می دهد)

در مطلبی که در ادامه می خوانید، برای هر کشور، امتیازی ذکر شده است که این عدد بیان گر عدد VFS است.
به عنوان مثال در رده بندی سال ۲۰۱۷، VFS پاسپورت ایران، برابر با عدد ۳۵ است و این یعنی افرادی که پاسپورت ایرانی دارند می توانند به ۳۵ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند. از میان این کشورها، دارندگان پاسپورت ایرانی می توانند به ۱۰ کشور بدون ویزا سفر کنند و برای سفر به ۲۵ کشور دیگر، باید ویزا را لب مرز تهیه کنند. برای آشنایی با این کشورها، بر روی لینک زیر کلیک کنید: 

 

کشورهایی که افرادِ دارای پاسپورت ایرانی می توانند بدون نیاز ویزا به آن ها سفر کنند

 

۱- رتبه های اول | قوی ترین گذرنامه های دنیا

تا چند سال پیش سوئد با اقتدار، قوی ترین گذرنامه ی دنیا را داشت اما امروزه دو کشور آلمان و سنگاپور به همراه هم در رتبه ی اولِ قدرتمندترین پاسپورت های جهان قرار دارند، امتیاز این گذرنامه ها ۱۵۸ است.

جالب است بدانید که شهروندان آلمانی می توانند با پاسپورت خود به ۱۷۴ کشور وارد شوند بدون این که نیاز به ویزا داشته باشند و همه ساله نیز بر شمار تعداد این کشورها افزوده می شود. اما برای آلمانی ها ماجرا از این هم بهتر می شود زیرا شهروندان این کشور می توانند به راحتی در سراسر کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا اقامت کرده و به کار و زندگی بپردازند.

درباره ی سنگاپور هم باید بگوییم که با این که کوچکترین کشور آسیای شرقی است اما به دلیل ثروتمند بودن و اقتصاد قوی، قدرت بالایی دارد و ساکنان این کشور هم به راحتی می توانند به بسیاری از نقاط دنیا سفر کرده و حتی در آن ها اقامت کنند.

۲- رتبه های دوم | پاسپورت های قوی

پس از دو کشور ذکر شده کشورهای سوئد و کره ی جنوبی با امتیاز پاسپورت ۱۵۷ در رتبه های دوم قوی ترین گذرنامه های دنیا قرار گرفته اند. سوئد تا چند سال پیش قوی ترین گذرنامه ی دنیا را داشت اما کشورهای دیگر از آن سبقت گرفتند و امروزه در رده ی دوم قرار دارد.

شهروندان این دو کشور بدون ویزا می توانند به حدود ۱۷۴ کشور دیگر سفر کنند و آزادانه در همه ی سرزمین های اتحادیه ی اروپا وارد شده و حتی به کار، زندگی و تحصیل بپردازند. وجود همین پاسپورت قوی باعث شده تا ساکنان سوئد و کره ی جنوبی از جمله کشورهایی باشند که نرخ بالایی در سفرهای سالانه دارند.

۳- رتبه ی سوم | پاسپورت های تقریبا قوی

پاسپورت هایی که در این رده قرار دارند توانسته اند امتیاز ۱۵۶ را به دست آورند. در ادامه به معرفی این کشورها می پردازیم:

    نروژ

    ایتالیا

    ژاپن

    فرانسه

    اسپانیا

    دانمارک

    ایالات متحده ی آمریکا

    انگلستان

 جالب است بدانید نروژ تا چند سال قبل پانزدهمین گذرنامه ی قوی دنیا را داشت و طی چند سال گذشته هم پیشرفت چندانی نداشته است و کمی ترقی کرده و ایتالیا هم رتبه ی چهارهم را داشت. به ترتیب اغلب این کشورها که هم اکنون در این قسمت دسته بندی شده اند چنین رتبه هایی (از پانزده تا ۸ و ۹) داشته اند.

۴- رتبه چهارم

کشورهایی که در این رده قرار گرفته اند همگی توانسته اند امتیاز ۱۵۵ را از آن خود کنند. این کشور ها از این قرار هستند:

    لوکزامبورگ

    سوئیس

    هلند

    بلژیک

    استرالیا

    پرتغال

بلژیک تا چند سال پیش در رتبه ی نهم قرار داشت اما طبق آخرین آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۷ میلادی این کشور پاسپورت های رده ی چهارم را دارد. همچنین پرتغال در رتبه ی دهم جهان قرار داشت و هم اکنون تا حدودی پیشرفت کرده است. هلند هم رتبه ی یازدهم را داشته، به طور کلی کشورهایی که هم اکنون در رتبه ی چهارم قرار دارند قبلا جایگاهشان بین رده های ۱۲ تا ۷ و ۸، متغییر بود.

۵- رتبه ی پنجم

کشورهایی که در این رتبه قرار گرفته اند هم گذرنامه هایی قوی دارند و اختلاف بسیار کمی با سایر کشورهای برتر در این رتبه قرار گرفته اند و امتیاز آن ها ۱۵۴ است. این کشورها از این قرار هستند:

    مالزی

    ایرلند

    کانادا

کانادا تا پیش از آمار سال ۲۰۱۷ میلادی در رتبه ی هفتم جهان قرار داشت و هم اکنون در این دسته بندی قرار گرفته است و مالزی هم چندسالی است که به دلیل مستعمره بودن پیشرفت چشم گیری کرده و از مزایای انگلستان بهره‌مند شده است. کشور ایرلند هم چند سالی است که تقریبا در رتبه ی کنونی‌اش قرار دارد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][us_separator size=”custom” height=”32px”][vc_btn title=”تورهای لحظه آخری رهاسیر” color=”danger” size=”lg” align=”center” css_animation=”bottom-to-top” button_block=”true” link=”url:http%3A%2F%2Frahaseir.com%2F%25d8%25aa%25d9%2588%25d8%25b1-%25d9%2587%25d8%25a7%25db%258c-%25d9%2584%25d8%25ad%25d8%25b8%25d9%2587-%25d8%25a2%25d8%25ae%25d8%25b1%25db%258c%2F|||”][/vc_column][/vc_row]

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن برگه هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.