قاره اروپا

قاره اروپا

قاره سبز اروپا (به انگلیسی: Europe)، در نیم‌کره شمالی نقشه جهان قرار دارد و قبل از قاره اقیانوسیه، دومین قاره کوچک در جهان میباشد. قاره اروپا با قاره آسیا در قسمت وسیع خشکی، قرار دارند و با هم خشکی بزرگ اوراسیا را تشکیل داده اند. مرز طبیعی میان اروپا و آسیا را کوه‌های اورال هستند.
مساحت اروپا حدود ۱۰ میلیون کیلومتر مربع میباشد و حدودا بیش تر از ۷۳۰ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده که یازده درصد از جمعیت جهان را تشکیل داده است. با وجود این مساحت نسبتاً کمِ، اروپا بعد از آسیا دومین قاره جهان از نظر تراکم جمعیت میباشد و در اصل شبه جزیره‌ای در شمال غرب اوراسیا و در شمال قاره آفریقا میباشد. به دلیل قرار گرفتن در منطقهٔ معتدل شمالی به قاره سبز معروف شده است و بین آب‌های دریای سیاه در جنوب شرقی، مدیترانه در جنوب، اقیانوس اطلس در غرب و اقیانوس منجمد شمالی در شمال قرار گرفته است. همچنین، اروپا جزایر فراوانی در خود دارد که از این جزایر می‌توان به جزایر بریتانیا و ایسلند اشاره کرد. شماری از شهرهای مهم و تاریخی جهان، از جمله، رم، لندن، استانبول، پاریس، مسکو، استکهلم و برلین در اروپا قرار گرفته‌اند.

بیش از یک‌ سوم از زمین‌های قاره اروپا، قابل کشاورزی میباشد، که این درصدی بسیار بالاتر از دیگر قاره‌های جهان می باشد. آب‌وهوای آن نیز در کل معتدل است و از حدود ده‌ها هزار سال پیش، انسان  در قاره اروپا سکونت داشته‌ است. وجود جریان آب گرم موسوم به گلف استریم که از اقیانوس به آب‌های غربی اروپا جریان دارد، باعث معتدل شدن آب‌وهوای آن گشته است. بیشتر مردم قاره اروپا سفیدپوست بوده و درصد بالایی از آن‌ها به زبان‌های هندواروپایی سخن می‌گویند.

اروپا به‌طور کلی کم‌ارتفاع میباشد؛ عمده کوهستان‌های اروپا آلپ، پیرنه، کارپات و بالکان هستند. رودهای اصلی اروپا دانوب، راین، ولگا، رون، و البه هستند. که بزرگ‌ترین رود اروپا ولگا میباشد.

خاک روسیه که بزرگ‌ترین کشور جهان است در هر دو قاره آسیا و اروپا گسترده شده‌. با وجودی که بیشتر خاک روسیه در قسمت آسیایی آن قرار دارد، اما بیشتر جمعیت این کشور در بخش اروپایی ساکن هستند.

موارد بیشتر را بخوانید:

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن

اطلاع رسانی و تورهای نمایشگاهی اروپا