قاره آفریقا

توضیحات قاره آفریقا

قاره آفریقا یا اِفریقا دومین قارهٔ پهناور و وسیع جهان (بعد از آسیا) میباشد که با مساحت تقریبا ۳۰٬۲۲۱٬۵۳۲ کیلومتر مربع ۲۰٫۳٪ از خشکی‌های کره زمین را در بر گرفته است. طول این قاره حدود ۸ هزار کیلومتر از شمال به جنوب و عرض آن در حدود ۷.۴ هزار کیلومتر از شرق به غرب میباشد. آفریقا بیش از ۱٬۳۳ میلیارد نفر جمعیت دارد و دارای ۵۴ کشور است که حدود یک هفتم از جمعیت جهان را در خود جای داده‌ است.

این قاره از شمال به دریای مدیترانه، از شمال شرق به کانال سوئز و دریای سرخ، از شرق به خلیج عدن، از جنوب شرق به اقیانوس هند، و از غرب به اقیانوس اطلس میرسد.

آفریقا در دو سوی خط اِستوا قرار گرفته و نواحی اقلیمی مختلفی را در بر گرفته است. همچنین آفریقا تنها قاره‌ای در جهان است که از منطقه معتدله شمالی تا منطقه معتدله جنوبی امتداد یافته.  در محدوده مرکزی آفریقا وو نزدیک استوا نیمی از سال بارانی است و دارای هوای گرم و مرطوب است و جنگل‌های زیبایی را پدید آورده که عمری بیشتر از نیم سال ندارد و بعد از این فصل بارانی، گرمای سخت و طاقت فرسا تمام منطقه را فرا می‌گیرد و هیچ موجود زنده ای طاقت آن را ندارد و پس مدتی آن جنگل‌های زیبا، به بیابانی خشک و بی آب و علف تبدیل می‌گردد. نیمه دیگر سال گرم و خشک است که در مجموع طبیعتی دو فصل را پدید آورده است.

گمانه های علمی بر آنست که آفریقا به عنوان قدیمی‌ترین قاره‌ای که بشر در آن سکونت داشته به‌شمار می‌آید.