آشنایی با دریاچه وان | Lake Van

آشنایی با دریاچه وان | Lake Van

دریاچه وان

آشنایی با دریاچه وان | Lake Van

دریاچه وان، بزرگ ترین دریاچه کشور ترکیه است که وسعتی در حدود ۳,۷۵۵ کیلومتر مربع دارد و در اطراف با شهرها و روستاهای مختلفی احاطه شده است.
این دریاچه در شرق کشور ترکیه و در نزدیکی شهر وان قرار گرفته و در نتیجه فاصله بسیار کمی با مرز ایران و ترکیه دارد. وقتی به دریاچه وان برسید، در اطراف، کوه های بلند و سر به فلک کشیده ای می بینید که ارتفاعی نزدیک ۱۳۰۰ متر دارند و جریان های کوچک آن ها به همراه باران، آب دریاچه را تامین می کنند.
در دریاچه جذابِ وان ماهی خاصی می بینید که هیچ جای دیگری در ترکیه نخواهید دید و تنها در این دریاچه زنده می ماند. کمی که در اطرافش گشت و گذار کنید، می توانید با قایق به درون جزایر آن هم بروید و به گردش تان رنگی از هیجان بزنید. باید بدانید دیدنی های باستانی و بقایای تاریخی در این جزایر وجود دارند و در نتیجه گردشی بدیع از تاریخ و طبیعت در انتظار شماست.
دریاچه وان، شکلی مثلثی و عمقی در حدود ۱۷۱ تا ۴۰۰ متر دارد و ۱,۶۴۰ متربالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. جالب آن که بخش غربی دریاچه عمیق تر وعمقش نزدیک ۴۵۱ متر ارزیابی شده اما بخش های شرقی دریاچه کم عمق تر هستند.
خوب است بدانید که آب دریاچه وان به شدت قلیایی است و پی اِچی در حدود ۹٫۷ تا ۹٫۸ داشته و درصد بالایی از سدیم کربنات و دیگر نمک ها در آن به چشم میخورند. با این وضعیت، آب دریاچه چندان در کشاورزی و موارد آشامیدنی قابل استفاده نیست؛ اما برای مصارف دیگری چون ساخت پاک کننده ها کاربرد دارد. به این ترتیب سدیم کربنات و دیگر نمک های دریاچه را با تبخیر، استخراج و در صنعت استفاده می کنند.گرچه دریاچه وان در ارتفاع بالایی قرار گرفته و در زمستان ها نیز آب و هوای بسیار سردی دارد؛ اما غلظت بالای نمک آن از یخ زدن آب دریاچه جلوگیری می کند و تنها برخی از نقاط کم عمق شمالی منجمد می شود. همین موضوع باعث شده تا دریاچه وان به عنوان مکانی محبوب و مناسب برای شنا وآبتنی شهرت پیدا کند.
یکی از جدیدترین اتفاق هایی که باعث شد اخیرا دریاچه وان در صدر خبرهای دنیا قرار بگیرد، کشف قلعه ای سه هزار ساله در اعماق این دریاچه بود. پژوهشگران با بررسی متوجه شدند که قدمت این قلعه، به دوران باشکوه پادشاهی اورارتو در عصر آهن بر می گردد. این تمدن در کنار دریاچه وان و ارومیه گسترده بود و نزدیک ۲۷۰ سال در این منطقه حکومت کرد. باستان شناسان با جستجوهای بیشتر در دریاچه وان، متوجه شدند که این بقایای تاریخی در گستره ای نزدیک یک کیلومتر به چشم می خورند و ارتفاعی تا حدود
۴ متر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

آدرس : تهران صادقیه گلستان یکم ساختمان زمرد طبقه دوم
شماره تماس: 02145806
شماره تماس ضروری:
09357822378
شبکه های اجتماعی ما :
  

به ما پیام دهید

© تمامی حقوق محفوظ می باشد. شرکت خدمات مسافرتی رهاسیر